אהבה היא בחירה/ אריאל יעקובי

אנשים רבים מאמינים כי אהבה היא תחושה הנוצרת באורח קסם, עם הופעת האדם המתאים. לאור זאת, אין פלא שאנשים רבים נותרים בודדים.

באופן מודע, או בלתי מודע, רובנו מאמינים כי אהבה היא תחושה המבוססת על משיכה גופנית ו/או רגשית, הנוצרת ספונטאנית כשמופיע האדם הנכון.
באותה הקלות, אותה התחושה יכולה גם להידרדר באופן ספונטאני, כשהקסם "מתפוגג ונעלם".

אהבה היא היקשרות רגשית הנובעת מהערכה עמוקה לטוּב שבאדם אחר. כלומר אם אהבה נובעת מהערכת הטוּב שבזולת היא לא משהו שפשוט "קורה", אלא משהו שאנחנו יכולים לגרום לו לקרות.

אהבה היא מצב פעיל – אנחנו פשוט יכולים ליצור אותה. לשם כך, עלינו להתמקד בטוּב שבאדם אחר, בכל אדם יש משהו חיובי. אם נוכל לעשות זאת בקלות, נוכל לאהוב בקלות.

כמובן הדבר דורש מאיתנו תשומת לב והשקעה, אך עלינו לזכור שמערכת יחסים בין אנשים היא לא משהו דומם, אלה משהו חי שדורש תשומת לב והשקעה. מערכת יחסים היא בדיוק כמו פרח מלבלב, אם לא נשקה אותה, נדשן ונטפל בה כל יום, היא תיבול ותמות.

לעיתים אנו נתקלים במצבים בעייתיים בהם לאותם אנשים שאנו אוהבים מצטרפים בני זוג שעבורם מעוד חשובים ומתוך כך אמורים להיות חשובים גם לנו. אך לא תמיד כך הוא הדבר ולא תמיד מתאהבים ממבט ראשון ולעיתים כשכן אז בהמשך מגלים דברים שגורמים לאהבה לדעוך. השאלה הנשאלת היא: מה עושים במצב שבו אנו פחות אוהבים את בן הזוג של החבר  משאנו אוהבים את החבר?

התשובה אינה פשוטה ובהחלט דורשת מאיתנו לנקוט פעולות מעשיות על מנת לפתור את המצב. במידה ולא נעשה דבר אנו עלולים לאבד את הקשר עם האדם אותו אנו אוהבים, זה לא יקרה מיד אך עם חלוף הזמן הקשר ידעך.

אם כך, מה עושים? על מנת לשנות את המצב תחילה אנו צרכים ללחוץ על כפתור "הקפאת תמונה" שנית אנו צרכים לסדר לנו בראש את הסיבות מדוע אנו רוצים ללמוד לאהוב במודע את האדם המדובר. שלישית עלינו להבין שאהבה לא נוצרת ברגע, אלה משהו שניבנה עם הזמן, כלומר צריך לתת לזה זמן. רביעית עלינו להכניס למחשבה המודעת שלנו את הכוונה שלנו ללמוד לאהוב את האדם המדובר. ואז הדרך היא מאוד פשוטה ומורכבת משלושה חלקים:

חלק ראשון- עלינו לפרק את תבניות החשיבה המקובעות שלנו על אותו אדם. כלומר עלינו להעניק לו הזדמנות פנימית להיות מישהו אחר עבורנו, מישהו חדש, מישהו מעניין, מישהו שאנו יכולים לאהוב. עלינו לנטרל במודע בכל עת את הסטיגמות שאנו רוכשים לאותו אדם, מכיוון שהסטיגמות האלו מונעות מאיתנו לראות את האדם באור שונה.

חלק שני- עלינו להתרכז תמיד בצדדים החיוביים של האדם שמולנו, לא לחפש את הדברים שמפריעים לנו ואת הצדדים "הרעים" שלו, אלא בדיוק להפך.

התהליך הזה צריך להיות במודע ועלינו להזכיר לעצמנו בכל עת שמטרתנו היא לאהוב את האדם שמולנו ולהתבונן בו באור חיובי. בכל עת שאנו מרגישים שמערכת השיפוט והביקורת שלנו מתחילה לפעול ולקטלג את האדם שמולנו עלינו ללחוץ שוב על כפתור " הקפאת תמונה" ולהתחיל מחדש. 

חלק שלישי- עלינו ללמוד לדבר מהלב, להיות פתוחים וגלויים כלפי השני וכמובן כלפי עצמנו. כל שיחת חולין שטחית ולא מעמיקה יכולה להפוך לשיחה לבבית בעלת עומק רגשי. הדרך לעשות זאת היא על ידי חשיפת הרגשות שלנו כלפי האחר, שיתוף וכנות. עלינו להבין שהנטייה של השיחה הסטנדרטית שלנו נוטה להיות שטחית ולא מעמיקה ושבדרך כלל אין הרגש והכנות כלולים בה.

עלינו לשנות זאת באופן מודע, על ידי מודעות לדבר. בדרך כלל כאשר אחד מהצדדים נפתח ומראה רגש, כנות ועומק הצד השני מייד מצטרף גם הוא.         

לסיכום… 

אני בטוח שלכל אדם יש בחיים מספר אנשים שהוא היה רוצה ללמוד לאהוב אותם יותר ולשפר את הקשר שלו אתם. אולי אם כל אחד מאיתנו יצעד צעד אחד קטן כלפי השני הדרך לא תיראה כל כך ארוכה, קשה ומאיימת.

למען האמת הרבה יותר קל ונוח לאהוב מישהו ולהיות איתו בקשר טוב וקרוב מאשר ההפך. בהצלחה.

כל הזכויות שמורות לאריאל יעקובי

סגור לתגובות.