למצוא את היעוד / שיריאל ליבשטיין

"כשאדם מחפש את ייעודו, היקום כולו נחלץ לעזרתו."

פאולו קואלו

 לכל אחד מאיתנו יש ייעוד. ברוב הפעמים, כדי להגשים אותו עלינו להסכים לוותר על מה שקיים, לעשות צעד אחד לקראת הלא נודע, ולאפשר ליקום לעשות את השאר.

הייעוד הוא הביטוי של מי שאנחנו ומה שבאנו לעשות בעולם הזה. מי מאיתנו שנאחז רק במה שקיים, וחושש משינויים, ודאי מפספס את מה שנועד בשבילו.  

 את דרכי בקריירה התחלתי בתחום השיווק והמכירות בהיי טק. במשך 8 שנים התגלגלתי מחברה לחברה, מתקדמת בתפקידים השונים וכל הזמן הרגשתי שזה לא בדיוק זה, אבל לא ידעתי להגיד מה כן. כל פעם שבדקתי, ראיתי שפרט לתחושה שקיננה בי לא היו יותר מדי סיבות לעשות שינוי. אחרי הכול הרווחתי יפה מאוד, היה לי תפקיד מכובד בחברה מצליחה והמשוב מצוין, מסביבי היו אנשים נחמדים והכול נראה בסדר. הכול, מלבד התחושה שמשהו לא שלם בתוכי…  

 רצה הגורל ונפלה לידי הזדמנות להחליף תפקיד ולעבור לחברת פרנטנר, שהייתה בתחילת דרכה. גם פה הכול היה מצוין, מלבד העובדה שהעבודה התבצעה פחות או יותר 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע (כיאה לחברה בהקמה), ולי זה לא התאים. בסופו של דבר הגעתי לאפיסת כוחות, שגרמה לי להסכים לעזוב את הכול, בלי קשר למה יהיה הלאה, בלי קשר למשכורת, למציאת עבודה חדשה, לשינוי, לכלום…  

 במשך חודש חיפשתי משהו אחר וראיתי שמהר מאוד אני מגיעה לאותם התנאים (מחליפה סוס בחמור, ואז הבנתי שזה כנראה הזמן לעשות שינוי אמיתי. לאחר התלבטות הקשבתי לעצה של חברה טובה שהזכירה לי שבתואר ראשון למדתי פסיכולוגיה, שתמיד אהבתי תיאטרון, ופעם מזמן אפילו חשבתי להיות פסיכולוגית, אז הלכתי ליום עיון באוניברסיטת לסלי וחזרתי מתלהבת בטרוף ומלאת אנרגיות, כשברור לי לגמרי שזה מה שאני רוצה להיות – מטפלת בדרמה!  

 התגובה הראשונה של בן זוגי היקר הייתה "זה ממש לא הגיוני ללמוד שם עכשיו". ואכן הוא צדק, לא היה לזה שום קשר עם הגיון. עלות הלימודים הייתה יקרה מאוד, ועל פי כמות המטלות שנכונה לי היה עלינו להסתדר במשך שלוש שנים עם משכורת אחת. ואם כל זה לא מספיק, חודשיים מתוך הלימודים הייתי אמורה ללמוד בארה"ב, כאשר בתי הבכורה הייתה רק בת שלוש. בקיצור, הוא הצליח להוציא לי את הרוח מהמפרשים וכבר ראיתי איך החלום שלי מתפוגג לו לאיטו…  

 אך מכיוון שבהגשמת יעוד עסקינן, מה שידעתי רק בדיעבד, היקום כולו נחלץ להתגייס למעני והחליט לסדר את הדברים קצת אחרת. במציאות, מספר ימים אחרי השיחה שלנו, קיבל בן זוגי קידום רציני + בונוס שאפשר לי ללמוד. במהלך הלימודים שינו בפעם הראשונה את המסלול, כך שלא אצטרך להיעדר חודשיים מהבית וללמוד בארה"ב. וביום בו סיימתי שינו את תנאי הקבלה, כך שהיום לא הייתי מתקבלת. מאז דבר הוביל לדבר, והיום אני גם מאמנת שעוזרת לאנשים לממש את הפוטנציאל שלהם בחיים. מיותר לציין שאני מודה על ההזדמנות והאומץ שהיו לי, להקשיב לעצמי ולעשות את השינוי.  

 בתור מאמנת ומטפלת שעוזרת לאנשים להתעורר לתודעה של אהבה עצמית, מציאת ומימוש הייעוד הוא חלק חשוב ומשמעותי בדרך להצלחת התהליך. מנקודת מבט רוחנית, מציאת היעוד היא למעשה תהליך היזכרות במי שאנחנו ומה שבאנו לעשות בעולם. ככל שהמודעות שלנו רחבה יותר, סביר להניח שאת תהליך מציאת הייעוד נחווה כתהליך של היזכרות, ותחושה זו תיתן לנו זריקת עידוד להמשיך בדרך שלנו. רק במקרים בהם סטינו מהדרך ונתקענו קצת יותר מדי זמן (כמו במקרה שלי), הגילוי יגרור שינוי גדול ומשמעותי באמת.  

 ישנם כלים רבים למציאת הייעוד, או נכון יותר להיזכרות בו. לאחרונה התחברתי מאוד לגישה של טים קלי שמכוונת את האנשים לגלות את שלושת מרכיבי הייעוד האמיתי והם המהות, הברכה והשליחות. צרוף של השלושה נותן דרך מדויקת אותה ניתן ליישם בכל תחום בחיים.

אז מה כדאי לעשות, כדי לא לפספס?

קודם כל חשוב שנקשיב לעצמנו, ונבדוק כל הזמן מה אנחנו אוהבים לעשות באמת? מה הדבר שכשאנחנו עושים אותו הזמן חולף בלי שנרגיש? כיצד הסביבה שלנו מרגישה כשאנחנו עושים את זה? האם יש משהו שכשאנחנו עושים אותו, הסביבה שלנו צומחת, מקבלת ומקרינה אהבה? לעיתים זה לא משהו מוגדר כמקצוע, אלא תכונה שלנו, כמו: נטייה לעזור או לתת השראה, לחבר אנשים, כושר ביטוי ייחודי, יצירתיות, מנהיגות או כל תכונה אחרת שניתן להשליך על כל תחום בו נעסוק, כל עוד יהיה ביטוי מלא לתכונות האלה, הרי שאנו מממשים את עצמנו.  

 דבר נוסף הוא להיות מודעים ולפעול על פי "הסימנים" מהיקום, המנחים אותנו לגבי הצעד הבא כל הזמן, כמו במקרה שלי (התשישות הפיסית שנבעה מעבודה קיצונית, חברה שעודדה להיזכר במה שאני אוהבת), ובמקום לשקוע במרה שחורה כשמפטרים אותנו למשל, או כשהגענו למיצוי בתחום מסוים, לנצל את ההזדמנות ולהבין שזה הרגע לעשות שינוי שיאפשר לנו להכיר את עצמנו עוד קצת ולהעיז ולבטא את השלב הבא בייעודנו.  

 דבר אחרון, אני ממליצה להיות בקשר עם מקור של השראה אלוהית ולא חשוב איך תכנו אותו כל עוד הוא יכול לתת לכם תשובות לגבי הייעוד שלכם. אני עושה את זה דרך כתיבה אינטואיטיבית עם מדריכים רוחניים ויש מי שיתחבר למקור פנימי כמו אינטואיציה, או יקומי כמו אלוהים. מקור זה יאפשר לכם לקבל השראה לדרך שלכם ויבטיח את המשך הצמיחה האישית שלכם.

 ולאלה מאיתנו שכבר מצאו את ייעודם, הרי שחשוב לשמור עליו חי, וכדי לעשות את זה עלינו להמשיך להיות בקשר עם האינטואיציה שלנו ולוודא שמה שאנחנו עושים עדיין מרגש, ממלא, ומשפיע עלינו ועל הסביבה באופן הנכון ביותר. וכמו כן לטפל בפחדים שעוצרים אותנו מלממש את הצעד הבא בייעודנו. מניסיוני, ייעוד יכול בהחלט להתרחב, לקבל משמעויות וביטויים נוספים כל הזמן. הרי כנשמות באנו ללמוד, להתנסות ולחוות את עצמנו באין ספור אופנים, כך שהייעוד תמיד נשאר והביטוי שלו משתנה. לדוגמא, העיסוק שלי בכתיבה, היא דרך נהדרת בעיני להגיע לרבבות אנשים ולהגשים את הייעוד שלי –  לגעת באנשים להאיר ולהעיר את האהבה שלהם לעצמם כדי שיזכרו מי הם ומה הם באו לעשות בעולם.

אור ואהבה, שירי  ליבשטיין, 

M.A. בדרמה טרפיה מאמנת מטעם ביה"ס לאימון בלונדון, היפנותראפיסטית, מטפלת ב – VOICE DIALOGUE  ומאמנת בשיטת טים קלי ייעוד אמיתי.  www.shiril.co.il

סגור לתגובות.