כלים להשתחררות ותרגיל

כלים להשתחררות מדפוסים ישנים 

במסגרת הדרכים או הכלים לעזור לעצמנו להשתחרר, או לנקות את ההישענויות שלנו, הבלתי מודעות לפעמים, על דפוסים ישנים, גיליתי איזושהי דרך המאפשרת בצורה די פשוטה לעלות על הדברים ולמצוא דרכים חדשות.

בעזרת איזשהו משפט/אמירה, שיש בו משהו מתסכל, מעצבן, מפריע, עבורו, לא משנה מה המשפט. זה יכול להיות בכל תחום בחיים: בתחום העבודה, כשאני לא מספיק משהו, כשיש לי רגשות אשם שלא עשיתי משהו שציפו ממני, או כל תחושה של אי נוחות לגבי דבר מסוים.

זה יכול להיות בבית, עם ילדים, עם בן/בת זוג, עם עצמנו. נניח שאנו רוצים לקחת חופשה ולא מצליחים. זה יכול להיות מצב כלכלי שאינו מספק מבחינתנו, רצון להחליף רכב ואיננו יכולים. מדובר בדברים הכי אלמנטאריים ורגילים.
כל משפט שיעלה מוביל אותנו בסופו של תהליך למיקוד העכבות, המגבלות שאנו שמים לעצמנו, חוסר הביטחון שלנו וכד'.

לא משנה אם זה משפט שאנו אומרים לעצמנו או משפט שמישהו אומר לנו, מה שמשנה הוא שזה גורם לנו איזשהו סוג של אי נוחות ותסכול, כאב, כעס וכד'.

על המשפט להיות מחובר לאיזשהו רובד שכרגע רלוונטי.

אם זה משהו שאנו דוחים נכתוב: "אני דוחה את" … ונאפשר לכול מה שעולה להיכתב.

כל דבר שאנו בוחרים שאיננו בהלימה עם ערכים פנימיים, צרכים פנימיים אמתיים שאינם תלויי חברה, מקום וזמן, אינו מחזיק מעמד. 

התרגיל

1. אבקש מכם לבחור משפט ולרשום באופן אינטואיטיבי, מדיטטיבי, כל מה שעולה לכם כתוצאה מהמשפט הזה, תנו לעצמכם את הזמן שנחוץ…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. התבוננו שוב במה שכתבתם ותראו אם עולים לכם דברים נוספים …………………………………………………………………………………………………………..

3. קראו והתבוננו שוב במה שכתבם ותסמנו הארות, אם יש הארות חדשות, אם יש הבנות חדשות………………………………………………………………………….

4. כעת, שימו לב האם יש פתרון בעצם הדברים שכתבתם.  מה ניתן לעשות? על מה אפשר לוותר? על מה צריך לשים דגש? האם אפשר לוותר על המשפט הזה? האם הוא עוד נחוץ? ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

5. קחו עוד כמה דקות לבדוק, לסמן, עד שתגיעו לפחות למסקנה אחת כתוצאה ממה שכתבתם, שהיא שונה, אחרת, מחדשת, אפשרית, כשהבדיקה של המסקנה היא בכך שזה נוח לכם, ישים עבורכם ואינו מהווה מאמץ מיותר. אנו מתמידים באותן החלטות שנוח לנו אתן ומשתלבות בחיי היומיום שלנו מתוך שלמות …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………..

כל הזכויות שמורות לדורית יעקובי.

סגור לתגובות.