על מדיטציות ושימושן

בגדול ניתן לחלק את המדיטציות לשתי כותרות ראשיות (עם המון כותרות משנה). תחת כותרת אחת אשים  Mindfulness – מיינדפולנס, שבמקור מדובר על אימון ביכולת לבהות, להשקיט את עצמנו, להוות ראש ריק, רגיעה. המצאות בתוך ריק כייפי, שקט מוחלט, שלווה מוחלטת. מדיטציות הזן בודהיזם עובדות על הסוג הזה של המדיטציה.

היום מדיטציות מיינדפולנס, קיבלו משמעויות נוספות, אך לא אתייחס לזה כרגע. זהו פאן אחד חשוב ומשמעותי, אך אינו הדרך היחידה להיות במדיטציה.

בכותרת השנייה, כלולות מדיטציות הקשורות בשימוש בדמיון, דמיון  מודרך, המסייע לנו ללמוד לתקשר, לקבל מידע, להבין דברים, לרפא ולהרגיע את עצמנו, להיכנס לעומקם של דברים ולהבין "מדוע", איך ולמה. להבין מה נכון לעשות. לקבל מרחב ראייה אחר, פרופורציות אחרות.

כמו כן מדיטציות בערות מלאה דרך תנועה ועוד. קיימות הרבה מאוד מדיטציות שפותחו על ידי אנשים שונים על מנת לסייע לנו לשחרר את עצמנו ממגבלות המגבילות את תנועתנו ולעזור לנו לגלות יכולות חדשות של תנועה וביטוי.

במדיטציות של ה – Mindfulness איננו עסוקים בתרגום מידע כלשהו, אלא פשוט מתרגלים להיות ולא להיות בעת ובעונה אחת. זהו דבר נפלא, מופלא ומומלץ מאוד, אך זו מטרה שונה ממדיטציות שבעזרתן אנו מפתחים את יכולת  התקשור, ההרגעה, הריפוי העצמי ועוד.

המיינדפולנס עוזר לנו להשיב את עצמנו למקום של שקט, למקום שהכול בסדר, להתרחבות אינסופית, להווייה בלי פוקוס על דבר ספציפי מבחינת דליית מידע.

בעוד המדיטציות המכוונות בעזרת הדמיון, להתחברות בהכרה המודעת, בשכל האנושי, מסייעות לנו לגלות מי אנו באמת, מסייעות לנו לקלוט מידע, להרחיב דעת ופרופורציות.

הדרך של הזן בודהיזם היא להתנתק מהמחשבה, להגיע לנירוונה, למעט שמחזיק את הכול. זה מדהים ונפלא אך כאמור, זה משהו אחר.

כל סוגי המדיטציות מופלאות באותה מידה, אלא שהמטרה של השימוש בדמיון לעומת מיינדפולנס, היא כאמור לדלות מידע, לקבל תשובות לשאלות וכד'.  

המטרה של כולן היא להביא עצמנו לחוויית שוויון ערך, הכרה בערך, שלווה, רגיעה, הנהגת ההרגשה, לשנות את הכימיה במוח, לשנות את ה – state of mind  שלנו, להתחבר לאלוהים שבפנים, לניצוץ שבתוכנו, ולהפוך את הניצוץ לזה שמנהיג את הגוף במקומן של הדעות, האמונות והקביעות כמו; "אני לא יכול, אני לא טוב" אני כועס על עצמי ומבקר את עצמי וכיוצ"ב.


חשוב לדעת להשתמש ולשלב את שתי האופציות, מדיטציית מיינדפולנס המחזקות את הצופה שבנו ומדיטציות המפעילות את הדמיון המאפשרות ללמוד לתקשר, לרפא את עצמנו, לקלוט ולהעביר מידע.  
כשחווים התנתקות מוחלטת, תופסים מרחק מספיק גדול, וכדוגמה מעשית, איננו מרגישים את כאב הראש או כאב אחר שיש בגוף.

זה נפלא להיכנס למדיטציה של ריק, אלא שרוב האנשים במערב מתקשים לעשות זאת.

אחת הדרכים לחבר אותנו לכוחות וליכולות שלנו מבלי להעמיד אותנו ""במבחני סבלנות"" היא להתחבר לדמיון מודרך, לגלות את כוחו ואת המחשבה שבוראת מציאות, פיזית, רגשית, מנטאלית ורוחנית. על מנת להגיע ולהשיג הנהגה חדשה דרך תפישה והתנהגות חדשה.

כל אחד יכול לגלות את כוח הדמיון, את כוח המחשבה.

כל הזכויות שמורות לדורית יעקובי

סגור לתגובות.