על ריבוי אישיויות ופיצול אישיות

החלטתי לשפוך מעט אור על תופעות כמו: פיצול אישיות, ריבוי אישיויות וכו' מתוך החלום האישי שלי שעולם הרפואה והפסיכולוגיה, יכיר בפאן נוסף המסביר תופעות אלה ויחקור אותו כהלכה בכלים הנפלאים העומדים לרשותו ויאפשר לפאן הרוחני להפוך לחלק מהפאן הארצי המעשי.

העולם שלנו, בפרט במערב, מתייג תופעות, מחלות וכד' על מנת להכיר, ללמוד ולטפל בהן טוב יותר.

ישנן תופעות שאינן מצויות במסגרת הנורמה החברתית, כמו למשל תופעות הקשורות למישור הרוחני, כגון דיבוק =נשמתו של אדם שנפטר, הנדבקת לאדם שחי את חייו עלי אדמות, על מנת להמשיך לחיות את החיים דרכו. הדיבוקים אינם מרפרטואר הדמויות הפנימי של האדם, אלאדמות חיצונית שמתלבשת על אדם ועושה כמיטב יכולתה לנהל לו את החיים ולהשתלט עליהם לחלוטין.

אם כי ולמרות, שלאורך הדורות מטפלים בדיבוקים (שמאנים אינדיאנים, רבנים ואנשי כמורה), אין הפסיכולוגיה והרפואה מכירים בהם באופן רשמי. על כן למשל מאושפזים בבתי החולים לחולי נפש אנשים הנגועים בתופעת הדיבוק שבטיפול מתאים, ב"דיבוק ובנדבק" דרך רגרסיה בהיפנוזה  למשל, ניתן היה אולי,לעזור בשחרור הדיבוק מצד אחד והצורך הסימביוטי שאפשר זאת מלכתחילה אצל הנדבק.

הדוקטור לפסיכולוגיה אדית פיורי, בארצות הברית,עושה זאת מזה עשרות שנים והקימה דור שלם של פסיכולוגים המכירים בתופעות הנחשבות בלתי נורמטיביות ומטפלים בהם בעזרת רגרסיה בהיפנוזה בין השאר.

הפסיכיאטר דוקטור בריאן ל. וייס מתמחה בשנים האחרונות בטיפול בתופעות שאינן נורמטיביות שמקורן בגלגולים קודמים בעזרת דמיון מודרך והיפנוזה וכך דוקטור דיפאק צ'ופרה, דוקטור מייקל ניוטוןואנשי מדע אחרים.

דוגמא נוספת, נוגעת להעדר חייץ בין האדם שנולד, לבין הזיכרון שלו מגלגולים קודמים, דבר הגורר אחריו תופעה שאנו מכנים "מיסטר ג'ייקל ומיסטר הייד". כלומר, האדם עובר מדמות אחת עכשווית, לדמות שהוא היה בגלגול קודם ולא נפרד ממנה.לא נוצר סנכרון בין הדמויות. הרבה מהתופעות נוגעות בזיכרון שלא היטשטש מגלגולים קודמים, האדם עובר בתוך עצמו מדמות לדמות.

קיימות תופעות שונות של ריבוי ישויות, פיצול ישויותוכן הלאה, תופעות השונות זו מזו. בשנת 1973 יצא הספר סיביל, שכתבה על מקרה אמיתי, פלורה רטרשרייבר המתעדת מקרה של סיביל (שם בדוי), בעלת 16 אישיויות המציינת תופעה רבת היקף של התעללות מצד האם הסכיזופרנית בבתה מגיל צעיר. הבת גייסה לעזרתה 16 דמויות שנכנסו וייצאו בחייה חדשות לבקרים.  לאחר טיפול ממושך של שנים, בנתה דמות 17 שהכילה את כל קודמותיה וחזרה לחיים נורמאליים.

מקרה אחר קשה ומורכב בו שתי נשמות ירדו יחד לגוף אחד, רבות ביניהן על שליטה ומגייסות נשמות נוספות שאינן נמצאות בגוף פיסי לעזרתן, כדיבוקים. שתי הנשמות שהחליטו להיוולד לאותו גוף, פחדו מהחיים בכדור הארץ ושתיהן החליטו מראש (לפני הלידה לגוף המשותף), שאחת תשלוט בו  מיום ראשון עד יום רביעי, למשל, והשנייה מיום רביעי עד יום ראשון. מהר מאוד התחילו קשיים, בעיקר כשהן התחילו לצאת לחברת הילדים.הטעם שלהן היה שונה, וככל שהן גדלו ונכנסו לחברת הילדים ורצו להיות עם חברים או חברות מסוימים החלו קשיים מאוד גדולים. אף אחת לא רצתה לוותר. למשל, אם למישהי היה חבר היא לא הסכימה לא לראותו שלושה ימים. התחילה ביניהן מלחמת עולם ולצורך זה כל אחת מהן גייסה ישויות נוספות, דיבוקים. כל תהליך הריפויעסק קודם כל בשחרור כל מי שנדבק, ואחר כך בהידברות בין שתי הנשמות, שלאחריה הושג הסכם שאחת תעזוב והשנייה תישאר. כך שבה הבחורה לחיות חיים נורמאליים עם אישיות אחת.

כתוצאה מטראומות שאדם עובר,בד"כ בילדותו,כמו במקרה של סיביל או של יובל שהוצג בטלוויזיה, הוא יכול לגייס דמויות מסוימות שיעזרו לו להגן על עצמו. זו גם דרך לשרוד ולהתרחק מהדמות שסבלה את ההתעללות או את הקושי לעבורבשעת סכנה, מבחינתו,לדמות האחרת. זו תופעה שאינה נדירה, שבלא מודע מתגייסים חלקים אחרים מגלגולים אחרים הנכנסים לפעולה.

במקרה האחרון, אין הכוונהלדיבוקים, אלאלתופעות הפסיכולוגיות בהן אנשים משתמשיםבדמות אחרת מרפרטואר הדמויות הקיימות בהם, על מנת לא להתמודד עם הכאב של הדמות שנפגעה. זה מאוד נדיר שיש שלושים בעלי תפקיד ביחד, כפי שנתגלה לאחרונהאצל יובל בתכנית הטלוויזיה.

הטראומה יכולה להתבטא גם בתופעות של כניסה פנימה; אוטיזם ברמות כאלה או אחרות על  מנת להימנע מהכאב, לאו דווקא בפיצול או בריבוי אישיויות.

הרבה מאוד אנשים שנולדו לפני עשרות רבות של שנים עם יכולות על-חושיות מאוד, מאוד חזקות של שמיעת קולות וראייה על חושית, סווגו כלא נורמאליים רק מפני שהם שומעים דברים שאף אחד לא שומע. היום זה נחשב לכישרון על-חושי. יש כל מיני יכולות על-חושיות שמעט מהן כובדו בשנים קודמות וסווגו כשיגעון, במידה והאדם לא התנהג בצורה נורמטיבית.

התבנית האנושית, עדיין אינה מכילה את הדברים האלה כנורמטיביים.יש תופעות רבות שמנתקות את האדם מהסביבה בשל כל מיני דברים ומחברות אותו לעולמות אחרים. כשזה לא נורמטיבי זה בעייתי ואנחנו כחברה לא יודעים מה לעשות עם זה.

סגור לתגובות.